Dlaczego warto czytać książki?

Czytanie jest nudne? Niestety wiele osób tak sądzi. Na pewno wpływ na ukształtowanie właśnie takiego poglądu miało to, że musiałeś czytać lektury, które naprawdę nie miały w sobie niczego fascynującego. Jednak na szczęście świat się zmienia i coraz więcej osób jednak daje się przekonać do czytania. Najczęściej sięgają po kryminały. Jednak powinieneś czytać nie tylko dla relaksu. Warto od czasu do czasu wybrać coś bardziej ambitnego, na przykład po książki z zakresu rozwoju osobistego, czy psychologii. Biznesowe tematy też jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Jednak jeżeli do mola książkowego jest Ci dalej niż bliżej, to może zamiast przekonywać Cię do wertowania encyklopedii, spróbujemy Ci pokazać ogólne korzyści wynikające z czytania.

Czytanie wpływa na Twoje zdrowie 

Czytanie poprawia funkcje poznawcze. Mówiąc bardziej po ludzku, to zwiększa zasób słownictwa, polepsza koncentrację. Dodatkowo sięganie po książki usprawnia proces myślenia i ma pozytywny wpływ na empatię. 

Czytanie sprawia, że lepiej rozumiesz innych 

Wbrew pozorom bycie molem książkowym może korzystnie wpłynąć na Twoje relacje z otoczeniem. Gdy poznajesz różne historie, to pozwala Ci to lepiej rozumieć innych i ich emocje. Twój sposób patrzenia na świat zmienia się i zaczynasz widzieć wszystko z trochę szerszej perspektywy. Łatwiej będzie Ci też zrozumieć, czemu ktoś się zachowuje w dany sposób, jakie ma pragnienia, cele, a nawet lęki i ograniczenia. 

Czytanie jest remedium na bezsenność

Spokojnie! Nie oznacza to wcale, że musisz czytać nudne książki. Po prostu oddanie się przyjemnej lekturze sprawia, że na chwilę odrywasz się od rzeczywistości i w ten sposób przestajesz myśleć o problemach. To wszystko powoduje, że o wiele łatwiej jest Ci zasnąć. To jaką książkę przeczytasz dziś do snu? Radzimy zacząć od czegoś, co Cię wciągnie, bo w przeciwnym razie niestety może się skończyć na przeczytaniu paru stron i ponownym zniechęceniu do lektury. Warto zacząć od sprawdzenia listy bestsellerów z tego miesiąca.