Grywalizacja, a growth hacking

Gamifikacja (grywalizacja) według definicji polega na wykorzystaniu mechanizmów stosowanych w grach (fabularnych, komputerowych) do zwiększenia zaangażowania uczestników (np. uczniów, pracowników). Pozwala na skuteczne motywowanie do uczenia się nawet rzeczy uważanych za nudne, żmudne lub rutynowe (jak np. pamięciowe opanowywanie faktów, słówek etc.).

Opiera się na motywacyjnym działaniu szeregu różnych czynników motywacyjnych takich jak np. współpraca i rywalizacja, pokonywanie wyzwań, kolejnych, osiągalnych poziomów trudności, kolekcjonowanie punktów etc.

Grywalizacja. Dlaczego warto zastosować?

Grywalizacja to świetna taktyka Growth hackingu, z której korzysta niewiele firm. Na pierwszy rzut oka ludzie myślą, że wdrożenie takich możliwości jest zbyt pracochłonne oraz drogie. Moi klienci podczas coachingu nie są do końca świadomi jaką może im dać grywalizacja, a tym bardziej growth hacking. Jakie masz korzyści z takiego podejścia? Pomoże Ci rozwijać na kilka sposobów, w tym najważniejsze: sprzedaż, budowa zasięgu i świadomość marki.

5 propozycji jak wykorzystać grywalizację w biznesie:

1. Nagradzaj użytkowników za korzystanie z produktu, utrzymując ich zainteresowanie i zwiększając prawdopodobieństwo, że pozostaną i będą dłużej korzystać z Twoich usług. 

2. Nagradzaj użytkowników za rekomendowanie Twoich usług innym użytkowników. Oferując dodatkowe funkcjonalności w Twoich usługach lub produkty w gratisie.

3. Nagradzaj użytkowników za zapraszanie innych użytkowników do rejestracji w Twoim serwisie, e-commerce, czy wypełnienie formularza. Dzięki czemu zyskasz organiczny ruch i Twoja firma nabierze tempa rozwoju. Podobną strategię zastosował Dropbox. Za zapraszanie do rejestracji, odblokowywał dodatkową przestrzeń dyskową. Gdy użytkownik wykonywał zadania wewnątrz Dropbox, uzyskiwał dodatkowe możliwości.

4. Zaangażuj społeczność, zrób listę zadań do wykonania, za które przydzielasz punkty wymieniane na nagrody, uzyskiwanie odznak. Dobrym przykładem jest gra Pokemon Go, gracz zbiera punkty za aktywność począwszy od łapania Pokémonów, pokonywania przeciwników, poruszanie się po mieście (przy okazji dbanie o formę użytkowników i popularyzację wychodzenie z domu, oczywiście z zachowaniem szczególnej ostrożności). Im większa ilość zdobytych punktów, tym wyższy Level (pozycja w rankingu graczy).

5. Wpływ użytkownika na tworzenie treści. Angażuj użytkowników do udostępniania Twoich artykułów. Na początku daj ograniczenie długości tekstu do przeczytania. Następnie po wykonaniu akcji np. zapisie do newsletter, udostępnienie treści w social media użytkownik może przeczytać kolejny fragment artykułu.