Jak nauczyć się odpoczywać?

Plaża, słońce i słomkowy kapelusz. Jeżeli na myśl o błogim odpoczynku, nie czujesz radosnej ekscytacji, tylko coś wręcz przeciwnego, to mocny sygnał, że coś w Twoim życiu jest nie tak. Może cały czas myślisz o tym, że po urlopie posypią Ci się terminy i nastąpi spektakularny koniec świata? Jeżeli tak jest, to powiemy wprost- nie umiesz odpoczywać. Pójście na urlop z taką przypadłością będzie całkiem bez sensu, bo zamiast cieszyć się wakacjami, to będziesz miał cały czas ochotę sprawdzić, co dzieje się w firmie. Gdy masz już zarezerwowany lot i hotel, to jedź na ten urlop i postaraj się wdrożyć zaproponowane przez nas wskazówki. Radzimy Ci z nich korzystać również po wypoczynku, aby znowu nie wpaść w błędne koło pracoholizmu. 

Od czego zacząć?

Od tego, co najtrudniejsze, czyli od zmiany nastawienia. Gdy absolutnie każdą czynność traktujesz jak obowiązek do wykonania, to może dobrym pomysłem będzie wpisanie odpoczynku na listę to-do. To trochę ryzykowna taktyka, ale myślimy, że w Twoim przypadku się sprawdzi. Dlatego w czasie urlopu poza zwiedzaniem i korzystaniem z życia, wpisz sobie takie czynności, jak: czytanie książek, słuchanie muzyki, czy chodzenie na spacery. Z czasem wejdzie Ci to w nawyk i może nawet nie będziesz już tak bardzo tęsknił za biciem rekordów w nadgodzinach spędzonych w pracy. Na pewno Twój wzrok i kręgosłup Ci za to podziękują.

W jaki sposób możesz odpoczywać?

Praktycznie wszyscy mamy taką listę rzeczy, które chcemy zrobić, gdy będziemy mieli na to czas. Często jest to posprzątanie piwnicy albo kupienie nowych butów dla dziecka. Jednak bywają na tej liście też takie działania jak przeczytanie wybranych książek. Może nawet robisz sobie niekończące się listy. Nie łudź się, że w ciągu wolnego tygodnia nagle przeczytasz dwadzieścia zaległych lektur. Jednak z powodzeniem możesz zabrać na urlop jedną książkę i dwa czasopisma. To ma sens.

W ramach odpoczynku wakacyjnego możesz również przejrzeć stare zdjęcia, wziąć gorącą kąpiel, pomedytować albo wreszcie pozwolić sobie na wyspanie się. Rodzaj wypoczynkowych aktywności dobierz do własnych potrzeb.