Muszę Wam o tym powiedzieć.


Przez wiele lat zdobywałem doświadczenie w roli coacha. Wielokrotnie słyszałem pytania przed sesją lub procesem coachingowym. Większość z nich opierała się na wątpliwościach. Coaching wielokrotnie i niepotrzebnie porównywalny jest do terapii, gdzie jedną z podstawowych różnic jest czas w którym pracujemy. Terapia odnosi się do przeszłości, coaching zaś teraźniejszość i przyszłość – tu i teraz korzystamy z Twoich zasobów i pracujemy nad celem.


Zastanawiałem się o czym popełnię dzisiejszy post. Doszedłem do wniosku, że cofnę się pamięcią do moich dotychczasowych sesji i przypomnę najczęściej pojawiające się pytania jeszcze przed rozpoczęciem wspólnej pracy. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań lub wątpliwości jest temat. Bardzo często klient ma wątpliwości nad tematem do sesji, zastanawia się czy ma nad czym pracować. Wielokrotnie słyszałem, że praca powinna dotyczyć problemu, ale tak nie jest.

Zadaniem coachingu jest osiąganie rezultatów w oparciu o Twoje zasoby. Dbałość o szczegóły i przeprowadzenie klienta przez proces coachingu bazuje na wykorzystaniu odpowiednich pytań oraz narzędzi, żeby osiągnąć stawiany cel.


Jak to jest z tym tematem na coaching?
Z moich obserwacji i pracy z klientami mogę wyszczególnić 10 najczęściej pojawiających się obszarów pracy coachingowej:
√ Wyższe zarobki
√ Poprawa stanu zdrowia
√ Relacje
√ Zarządzanie czasem
√ Zarządzanie projektami
√ Odkrywanie pasji
√ Zmiany w życiu
√ Zakładanie firmy od pomysłu do biznesu
√ Wychodzenie ze strefy komfortu
√ Określenie wizji życiowej i długoterminowe cele


Który z obszarów byłby dla Ciebie najistotniejszy, a może jaki byś dodał i dlaczego?