Uzależnienie – media społecznościowe

Chciałbym podzielić się pewnymi przemyśleniami.

Od kilku dni przemierzałem się do drastycznych działań. Zastanawiałem się jak zyskać więcej czasu dla rodziny, prace domowe i pracę. Przeraziłem się gdy podsumowałem na co poświęcam bezcenne minuty – których nie odzyskam – i okazało się, że ok 20-30% czasu w ciągu doby aktywnie przebywam w … wirtualnym świecie, Facebook, Instagram. Owszem realizując wpisy, dzielę się wiedzą i tak pozyskuję kontakty, ale… największym pożeraczem czasu jest przewijanie tablicy, relacji. Później okazuje się, że „zerknę na 10 minut” staje się 1-2 godzinami! Co gorsza, urywają się kontakty z przyjaciółmi, znajomymi, ponieważ jak usłyszałem kilka dni temu od klienta podczas sesji coachingowej – nie ma sensu z kimś rozmawiać, skoro widzę co u niego/niej z facebook’a.

Przerażające, prawda … ?
Też tak miałem. W pewnym momencie powiedziałem DOŚĆ. Poszedłem na detoks. Straszne, że media społecznościowe mogą być uzależniające.
Jest termin FOMO (fear of missing out). Strach przed tym, że możemy coś przegapić – oczywiście w wirtualnym świecie …

Detoks od mediów społecznościowych idzie w dobrym kierunku. Jeszcze kilka dni temu czas poświęcony na social media bym min 2-3x większy.

Co już zyskałem ?

  • wchodzę w social media, żeby opublikować wpis taki jak ten,
  • nie poświęcam czasu na bezproduktywne podglądanie co u znajomych z Facebook’a,
  • większa kreatywność,
  • wzrost produktywności przy mniejszym nakładzie czasu,
  • zdobywam nowe kompetencje,
  • lepiej sypiam,
  • poprawa samopoczucia,
  • najważniejsze, czas dla rodziny na zabawy, rozmowy.

Dlatego jeżeli chcesz ze mną porozmawiać, napisz e-e-maila, wiadomość prywatną w social media (przepraszam jeżeli szybko nie odpiszę, sam wiesz dlaczego… ), a najlepiej – zadzwoń.

Na koniec… włącz proszę aplikację „czas przed ekranem”. Sprawdź ile czasu „siedzisz” w mediach społecznościowych i jak to ma się do realizacji Twoich celów.

Jakie w związku z tym masz przemyślenia?
Ile czasu możesz zyskać ograniczając media społecznościowe?
Co zrobisz z „kupionym” czasem?
Jak wiele osiągniesz?

Osobiście (i partnerami) zajmuję się wieloma tematami, growth hacking, programowanie, marketing, ale moją wielką pasją jest coaching. Napisz do mnie, zadzwoń, ustalimy cele i pomogę Ci w ich realizacji.

Moje przemyślenia, wnioski na temat social media napiszę w mojej nowej książce „Agonia społeczeństwa”, która zostanie ukończona w Q1 2021 roku. Tradycyjnie do nabycia w sklepie.