Wystarczy 5 sekund

W wielu biografiach i filmach dokumentalnych, możemy znaleźć pewną wspólną cechę ludzi, którzy odnieśli sukces. Gdy posiadali wystarczającą – w ich odczuciu – ilość informacji samą decyzję podejmowali bardzo szybko. I co ciekawe, to reguła znana również szachistom.


Mel Robbins, autorka bestsellera “The 5 second rule – Transform your Life, Work, and Confidence with Everyday Courage” poszła krok dalej niż, np. inny popularny autor David Allen, twórca 2 minutowej metody podejmowania decyzji, opisanej w książce “Getting Thing Done”. Otóż jej zdaniem, każdy z nas ma instynkt działania, który trwa nie dłużej niż 5 sekund, a później jest przez nasz umysł, wygaszany (wręcz dosłownie zabijany). Każdy z nas nieraz to przeżył, gdy byliśmy gotowi do realizacji naszych celów, ale nasz umysł zaczynał szukać wymówek, i niejako sabotował nasze wysiłki.


Zatem jeśli czujesz, że się wahasz, przed zrobieniem czegoś, policz: “5-4-3-2-1-START”. Odliczanie skoncentruje Cię na zaangażowaniu w cel i odciągnie Cię od zmartwień, zbędnych myślii wymówek w Twoim umyśle. Gdy doliczysz do 1 po prostu zrób to, co czujesz. Pchnij się we właściwym kierunku. W ten sposób zmusisz się do robienia trudnych rzeczy – pracy, której nie masz ochoty wykonywać, której się boisz i przez to jej unikasz.