(Z)buduj wydajny zespół

Firmy szukają sposobów na to, by ich zarządzanie i kadra były wydajne i zyskowne. Tworzą plany rozwoju, organizują zebrania, zatrudniają doradców… zapominając, że efektywną firmę tworzą pracownicy. O tym, jak budować i zbudować wydajny zespół przeczytasz poniżej.

Wizja jest ważna

Efektywny zespół zaczyna od określenia celu nadrzędnego i wartości, na których powinien opierać się w pracy. Kluczową rolę odgrywa tutaj lider. To on we współpracy z zespołem musi wyznaczyć cel, by skierować pracowników we właściwym kierunku. Przeczytałem kiedyś, że: “Jedyną rzeczą, która w ostatecznym rozrachunku spaja każdą organizację jest wspólne przekonanie członków do jej celu oraz metod.” Tylko i wyłącznie takie podejście do pracowników sprawi, że będą chcieli w pełni świadomie osiągnąć efekt, widząc sens swoich działań.

Zrozumieć grupę

Nie jest to umiejętność, którą każdy nabywa, stając się managerem projektu. Potrzeba wiele czasu i chęci, by poznać i zrozumieć grupę, z którą się pracuje.

Gdybym miał wymienić obszary, nad którymi warto się pochylić, to z pewnością byłyby to:

  • Komunikacja i uczestnictwo – kto z kim rozmawia, czy nikt nie czuje się wykluczany, kto do kogo zwraca się najczęściej.
  • Podejmowanie decyzji – sposób, w jaki pracownicy podejmują decyzje. Czy wybierają drogę ku efektom np. poprzez głosowanie, milczenie, a może zderzenie swoich spostrzeżeń, by osiągnąć kompromis.
  • Konflikt – to niezbędna część osiągania celów. Zwróć uwagę, jak grupa radzi sobie z problemem. Unika go? Rywalizuje między sobą? A może szuka kompromisu?
  • Atmosfera – żartobliwie mawia się, że nie jesteśmy zupą pomidorową, by nas wszyscy lubili – i coś w tym jest, ale to atmosfera (głównie ta przyjazna) wpływa na odczucia grupy, na ich chęci do działania i realizację zadań.

Budowanie zespołu, to praca trudna, ale oparta na mocnych fundamentach. Przy odrobinie wysiłku doprowadzi Cię do zbudowania wydajnego zespołu. 

Polecam, abyś do swojej domowej biblioteczki dorzucił trylogię dr Ken Blancharda, Donalda Carew i Eunice Parisi – Carew. To niezbędny podręcznik lidera. Jeśli jesteś już po lekturze – spotkajmy się i skonfrontujmy swoje podejście na temat rozwoju zespołów.