Kilka kroków do określenia swoich grup docelowych

Ile razy zdarzyło ci się usłyszeć “naszą grupą docelową są wszyscy”? Śmiemy twierdzić, że więcej niż raz. Wynikać to może m.in. z niechęci do podjęcia wysiłku i stworzenia zawężonych grup, które idealnie oddadzą charakterystykę firmy, produktu i idealnego klienta.

Dlaczego określenie grup docelowych jest ważne w twojej firmie?

Grupa docelowa to nic innego jak ci klienci, którzy najchętniej kupią twoje towary lub usługi. Zastanów się, kto najczęściej pojawia się na twojej liście klientów? Dla producentów smartfonów będą to osoby z pokolenia X oraz millenialsi. To oni na co dzień korzystają ze smartfonów, znacznie częściej niż osoby urodzone przed 1960 rokiem. Nie jest to, oczywiście, reguła, jednak badania Nielsen wskazują, że 98% osób w przedziale 18-24 lat deklarują posiadanie smartfona, podczas gdy wśród osób 65+ jest to 68%.

Stąd reklamy będą kierowane do młodszych konsumentów, którzy z większym prawdopodobieństwem sięgną po nowinki technologiczne. Jeśli nie zostaną tu określone grupy docelowe, pieniądze przeznaczone na reklamę mogą zostać zwyczajnie “przepalone”.

Jak wygląda twoja aktualna baza klientów?

Aby zacząć tworzyć grupy docelowe, przeanalizuj swoją aktualną bazę klientów. Kto najczęściej się do ciebie zwraca? Czy są to osoby młode, w średnim wieku, starsze? Mężczyźni czy kobiety? Osoby z wyższym wykształceniem czy podstawowym? Jaki jest ich średni dochód na osobę/gospodarstwo domowe? Pracują czy nie, a jeśli tak, to w jakim sektorze? Ile pieniędzy średnio przeznaczają na zakup twoich towarów/usług?

To tylko kilka z podstawowych pytań, jakie należy zadać określając główne grupy docelowe.

Jak działa konkurencja?

Jeśli masz problem z rozpoczęciem pracy nad grupami docelowymi, sprawdź, co robi konkurencja. Do kogo kieruje swój przekaz? Czy jest on dostosowany do konkretnych grup? Gdzie znajduje swoich klientów? Dowiedz się, czy przypadkiem nie zapomnieli o jakiejś grupie docelowej i skieruj swoją komunikację właśnie tam. Może tym sposobem znajdziesz odpowiednią dla siebie niszę?

Przeanalizuj swój produkt lub swoją usługę

Przedsiębiorcy lubią widzieć swój produkt/usługę jako unikalną jakość na rynku, która sama się obroni. Być może tak jest, jednak warto jest wypisać listę wad, zalet, zagrożeń i szans produktu/usługi. Dzięki temu zobaczysz, kto może najbardziej potrzebować twojej pomocy. Pamiętaj: ludzie nie kupują produktu, kupują gwarancję rozwiązania ich problemów lub wyzwań. Auta mają przede wszystkim służyć przejazdowi z punktu A do punktu B, a dachówki do ochrony domu przed warunkami atmosferycznymi.

Stwórz personę zakupową

Temat przez wielu ignorowany, ale niezbędny z punktu widzenia tworzenia skutecznych przekazów i zbierania kwalifikowanych leadów. Wciel się w idealnego konsumenta i określ, kim dokładnie jest. Wskazówki, jak stworzyć persony zakupowe znajdziesz m.in. tutaj. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich jeszcze więcej, daj nam znać, chętnie przygotujemy dla ciebie kompleksowy materiał edukacyjny.

Przeprowadź badanie rynku

Mając określoną personę zakupową dowiedz się, jak wygląda rynek, na którym operujesz. Zebranie danych z Google Analytics, Hotjar, narzędzi analitycznych mediów społecznościowych, działań PR jest kluczowe w odkryciu, kto tak naprawdę jest zainteresowany naszą firmą, kiedy najczęściej szuka informacji o niej, które elementy komunikacji skupiają największą uwagę, itp. Podeprzyj się twardymi danymi i na ich podstawie kreuj przekaz do odpowiednich grup docelowych.

Znajdź kanały dystrybucji

Nie każda grupa docelowa korzysta z internetu. Nie każda grupa jest obecna na Facebooku, Instagramie, słucha radia, obserwuje przydrożne billboardy lub ogląda programy z lokowaniem produktu. Powyższe kroki pomogą ci określić, gdzie znajdziesz swoich klientów i w jaki sposób do nich dotrzesz, aby wykazali zainteresowanie twoją firmą i chętniej dokonali zakupu. Nie ignoruj nowych kanałów dystrybucji, np. Snapchata w przypadku osób młodych czy wiadomości SMS do osób w starszym wieku. Dostosuj treść przekazu do medium i stale weryfikuj, czy twoje założenia się sprawdzają.


Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tworzeniu grup docelowych lub chcesz, abyśmy pomogli ci w analizie, skontaktuj się z nami przez zakładkę kontakt na stronie internetowej lub wyślij do nas wiadomość prywatną na Facebooku.

Podobał ci się tekst? Podziel się nim ze swoimi znajomymi, którzy mogą z niego skorzystać.