Jakie cechy mają liderzy?

Jaki powinien być prawdziwy przywódca? W tej kwestii musimy przyznać, że zdania są mocno podzielone, Dla jednych najważniejszą cechą jest zdolność do budowania autorytetu, a dla innych bycie mistrzem w organizacji pracy. Może też jest trochę tak, że jeżeli sami nie jesteśmy liderami, to doceniamy u innych te cechy i umiejętności, których sami nie posiadamy. Jakie zalety są ważne, aby móc efektywnie kierować całym zespołem? W jakich kierunkach warto się rozwijać, aby zostać liderem? 

Zgodność z samym sobą

Tylko w teorii pokłócenie się z samym sobą jest trudne. W praktyce ciągle mamy jakieś dylematy moralne, które spędzają nam sen z powiek. Prawdziwy przywódca powinien być w pracy ponad tym, co go boli, irytuje albo zasmuca. Pełen profesjonalizm. Równie ważne jest to, żeby być spójnym w tym, co się robi i mówi. To budzi szacunek w pozostałych członkach zespołu. Dodamy jeszcze, że taki silny lider w ten sposób może szybko zbudować autorytet, ponieważ pokaże, że jest jak skała. Można mu ufać i na nim polegać.

Elastyczność

Wbrew pozorom ta cecha nie wyklucza tej pierwszej. Elastyczność jest tutaj rozumiana jako umiejętność dostosowania planów do zmieniającego się otoczenia. Jeżeli lider będzie się kurczowo trzymał przyjętych założeń, w sytuacji, gdy staną się nieopłacalne dla firmy albo z jakiś względów niemożliwe do zrealizowania, to nie wyjdzie na osobę konsekwentną. Tylko na kogoś, kto jest bezsensownie uparty i prze po trupach do celu. Takie podejście naprawdę nie ma nic wspólnego z ambicją. Jest źle postrzegane, bo oznacza, że ktoś, kto kieruje zespołem jest w stanie poświęcić każdego pracownika, aby zrealizować z góry przyjęty plan. 

Optymistyczne podejście do życia

Przydaje się ono nie tylko w życiu prywatnym, ale również w zawodowym. Nic tak nie zabija motywacji pracowników, jak kierownik, który ciągle powtarza, że każdy plan się nie powiedzie. Dobry lider jest w stanie pomóc pracownikom w regeneracji sił. Wspiera ich, aby szybko odzyskali wiarę w siebie i w sukces projektu.