Umiejętność budowania relacji. Dlaczego jest tak ważna?

Samotność nie zawsze oznacza brak ludzi wokół Ciebie. Często bywa tak, że nawet jesteś z kimś w związku, a czujesz się dokładnie tak, jakbyś był sam. W dodatku jest to o wiele gorszy stan, niż bycie singlem, ponieważ nie masz nadziei na to, że coś się zmieni na lepsze. Podobno samotność zabija i wiele badań naukowych już to potwierdziło. Lekiem na samotność są tylko głębokie i trwałe relacje międzyludzkie. 

Jak działa na Ciebie samotność? 

Duńscy uczeni z Kopenhaskiego Szpitala Uniwersyteckiego ustalili, że samotność dwukrotnie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu problemów z układem krążenia. Te statystyki odnoszą się zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn. Samotność polega na braku więzi z innymi ludźmi.

To jeszcze nie wszystko. Badania wcześniejsze odnoszące się do wpływu relacji międzyludzkich na zdrowie bazowały na zupełnie innych parametrach. Osoby badane dzielono na: singli, wdowców oraz rozwodników. Brano pod uwagę przede wszystkim stan cywilny oraz skład gospodarstwa domowego. W dalszej kolejności badano subiektywne uczucie samotności. Kładziono nacisk przede wszystkim na jakość relacji międzyludzkich oraz na satysfakcję płynącą z już zbudowanych relacji z innymi osobami. Wyniki dla wielu ludzi mogą być prawdziwym zaskoczeniem. Okazało się mianowicie, że nie sam fakt pozostawania w relacjach międzyludzkich był ważny, ale ich jakość. Wniosek jest banalnie prosty. Gdy masz wokół siebie samych wrogów, to nie oczekuj, że ochroni Cię do przed chorobami cywilizacyjnymi, w tym zawałem serca. Może już najwyższa pora zacząć szukać prawdziwych przyjaciół?

Co dadzą Ci dobre relacje między ludzkie?

Przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i bycia częścią czegoś większego. Społeczeństwa, grupy albo po prostu całego świata. W dodatku dobre relacje z innymi ludźmi będą dla Ciebie gwarancją uzyskania wsparcia fizycznego i psychicznego w sytuacjach kryzysowych. Dzięki przyjaciołom o wiele łatwiej będzie Ci radzić sobie z codziennymi problemami.